close
تبلیغات در اینترنت
دكتري عمومي داروسازي (Doctor of Pharmacy (Pharm. D
loading...

فارما94

 1- نام و تعريف رشته     رشته دکتری عمومی داروسازی Doctor of Pharmacy (Pharm.D) شاخه‌ای از علوم پزشکی است که به منظور رفع نيازهای خدمات داروئی جامعه در سازمان‌های مرتبط با دارو تأسيس شده است.     2- تاريخچه رشته و پيشرفت های جديد     باتوجه به نياز بشر به درمان بيماری‌ها و همچنين پيشرفت علم شيمی و بيولوژی و همچنين ارتباط تنگاتنگ علوم مختلف و همچنين گشوده شدن عرصه برای ارائه روش‌های جديد درمانی با استفاده از داروهای جديدتر و مؤثرتر رشته…

دلنوشته

با سلام خدمت کاربران محترم

لطفا برای ارسال دلنوشته ها یا مطالبتان به سایت 

ابتدا عضو شوید 

سپس در منوی کاربری خود گزینه ی ارسال پست جدید را بزنید و خیلی راحت به وسیله ی موبایل و یا هرچیز دیگر متن خود را برای ما ارسال کنید تا با نام خودتان در سایت نمایش داده شود .


برای دیدن دلنوشته ها کلیک کنید

علی اکبر بازدید : 359 یکشنبه 22 آذر 1394 نظرات ()

 1- نام و تعريف رشته

 

  رشته دکتری عمومی داروسازی Doctor of Pharmacy (Pharm.D) شاخه‌ای از علوم پزشکی است که به منظور رفع نيازهای خدمات داروئی جامعه در سازمان‌های مرتبط با دارو تأسيس شده است.

 

  2- تاريخچه رشته و پيشرفت های جديد

 

  باتوجه به نياز بشر به درمان بيماری‌ها و همچنين پيشرفت علم شيمی و بيولوژی و همچنين ارتباط تنگاتنگ علوم مختلف و همچنين گشوده شدن عرصه برای ارائه روش‌های جديد درمانی با استفاده از داروهای جديدتر و مؤثرتر رشته داروسازی از ابتدای قرن بيستم به عنوان يک رشته مستقل مطرح گرديد که اين امر در ايران با استقلال اين رشته از رشته پزشکی و تأسيس دانشکده داروسازی در سال 1313 در دانشگاه تهران محقق گرديد. به مرور زمان و باتوجه به نياز کشور به استفاده از خدمات داروسازان و همچنين احساس ضرورت بر تدوين برنامه‌های تحصيلی اين رشته، دانشکده‌های داروسازی ديگری در تبريز، اصفهان، مشهد، اهواز و سپس شهيدبهشتی، کرمان، شيراز، ساری ، کرمانشاه، زنجان، زابل و يزد تأسيس گرديد. همچنين برنامه رشته داروسازی به صورت مدون در سال 1361 توسط شورای انقلاب فرهنگی ارائه که اين برنامه با کمی تغيير در سال 1367 بازنگری گرديده است. امروزه علاوه بر تأسيس دانشکده‌های داروسازی هر دانشکده به لحاظ رشد و تحولات عظيم علمی اقدام به تأسيس مراکز تحقيقاتی و همچنين باتوجه به نياز جامعه به خدمات تخصصی‌تر اقدام به تأسيس و راه‌اندازی رشته‌های تخصصی نموده است.

 

  3- فلسفه تدوين برنامه (ارزشها و باورها)

 

  حفظ سلامت انسان و محيط زندگی وی از حقوق اصلی او محسوب می‌شود و در رشته داروسازی نيز باتوجه به کاربردهای تعيين کننده آن در تأمين سلامت جامعه در راستای تحقق عدالت اجتماعی، بر مد نظر گرفتن اين حق اساسی تأکيد می‌شود. دانشمندان مسلمان و ايرانی در شناخت محيط زندگی و داروها پيشقدم بوده‌اند و در اين برنامه بر روح حاکم بر فرهنگ غنی ملی در زمينه‌های اقليم شناسی و جنبه‌های اخلاقی بخصوص اخلاق پزشکی تأکيد دارد. همچنين از نيازهای اساسی انسانها تمايل به رشد و تعالی است و انسانها فطرتاً طالب شناخت بهتر خلقت هستند. لذا در اين برنامه بر افزودن اطلاعات، ايجاد نگرشهای لازم و تقويت جنبه پژوهشگری و دستيابی به نهانهای خلقت توجه می‌شود و سعی می‌گردد با بکارگيری شيوه‌های جديد و قديم تعليم و تربيت در جهت افزايش قدرت تفکر، استقلال، تصميم‌گيری و افزايش توان حرفه‌ای فراگيرندگان باتوجه به نيازهای جامعه و اولويت‌های ملی با بهره‌گيری از فراگيری مداوم گام برداشته شود.

 

  4- رسالت (Mission)

 

  مأموريت اصلی تربيت دانش آموختگانی است که می‌توانند در نظام‌های بهداشتی و تأمين سلامت و آموزشی، پژوهشی، برنامه‌ريزی و خدماتی مربوط به داروها انجام وظيفه کنند با تربيت اين نيروها تأمين سلامتی پيشرفت خواهد داشت. همچنين با استفاده از متدها و تکنيکهای جديد ساخت دارو و ارائه مشاوره به تشخيص درمان و پيشگيری از بيماری‌ها کمک می‌شود. بطور کلی اين رشته بر خلاقيت، نوآوری، کار گروهی و اخلاق حرفه‌ای نيز تأکيد دارد.

 

  5- چشم انداز (Vision)

 

  در يک دنيای در حال تغيير و تحول و پيشرفت، دانش‌آموخته داروسازی نقش مؤثر و کارآمدی در ارتقای سطح علمی در مقطع آموزش و پژوهش و پاسخگويی به نيازهای در حال تحول خدمات بهداشتی جامعه را با همکاری ساير متخصصين گروه پزشکی خواهند داشت. اميد می‌رود با اجرای موفق اين برنامه آموزشی سطح علمی در اين رشته ارتقا يافته و در حد استانداردهای بين‌المللی باشد و کشور و جامعه را با پيشرفت‌های علمی دنيا هماهنگ نمايد. مطابق استانداردهای بين‌المللی، دکتر داروساز بايد جايگاه‌های واقعی خود را در حلقه درمان جامعه کسب نمايد. لذا اميد می‌رود که اين رشته بتواند لااقل در ده سال آينده جايگاه واقعی خود را از لحاظ رفع نيازهای حرف وابسته در سطح ملی و حتی بين‌المللی کسب نمايد.

 

  6- اهداف کلی (Aims)

 

  از دانش آموختگان اين رشته انتظار می‌رود اطلاعات عمومی کافی در جنبه‌های مختلف علوم دارويی داشته و نيازهای جامعه را در اين ارتباط حل نمايد. اهداف کلی اين رشته عبارتند از:

  الف) برآوردن نيازهای عمومی آموزشی و پژوهشی برای فهم بهتر علم داروسازی و عوامل مرتبط با اين علم

  ب) آشنايی با پژوهش‌های علمی و عملی در حيطه علوم دارويی

  ج) افزايش مهارت‌ها و آگاهی‌ها در خصوص

  - شناخت کامل خصوصيات داروهای موجود در فارماکوپه داروئی

  - توانايی اداره داروخانه‌های عمومی و تخصصی و راهنمايی بيماران و مشاوره پزشکان در استفاده درست از داروها

  - ساخت داروها و مواد آرايشی بهداشتی در حد داروخانه

  - ساخت داروها و مواد آرايشی بهداشتی در صنعت

  - کنترل کمی و کيفی داروها و مواد غذايی و آرايشی بهداشتی

  - پيشگيری از سميت و عوارض جانبی داروها و اطلاع رسانی داروها

  - آشنايی با مراجع و رفرنس‌های داروسازی و علوم دارويی

  - توان شناخت و برنامه ريزی برای حل مسائل مرتبط با دارو و سلامت در سطح ملی

  - فرهنگ‌ها و عقائد جوامع گوناگون

  - امور پژوهشی و آموزشی محيط پيرامون خويش

  - تحکيم اخلاق حرفه‌ای

 

  7- نقش دانش‌آموختگان در برنامه آموزشی

 

  نقش‌های دانش‌آموختگان اين رشته عبارتند از:

  1) خدماتی

  2) مديريتی

  3) مشاوره‌ای و آموزشی

  4) پژوهشی

 

  8- وظايف حرفه‌ای دانش‌آموختگان

 

  در نقش خدماتی می‌توانند در

  1) داروخانه شهری به عنوان مسئول که بر حسن اجرای امور نسخه پيچی و راهنمائی متقاضيان خدمات داروئی نظارت دارد، ارائه خدمات نمايند.

  2) داروخانه بيمارستانی به عنوان مسئول فنی که بر حسن اجرای امور نسخه پيچی و تأمين داروهای بخش‌های مختلف بيمارستان و راهنمائی متقاضيان خدمات داروئی نظارت دارد، ارائه خدمت نمايند.

  در نقش مشاوره‌ای و آموزشی می‌توانند

  1) در داروخانه اعم از شهری و بيمارستانی در انتخاب و مصرف صحيح داروها به بيماران و پزشکان کمک نمايند

  2) با ارائه اطلاعات صحيح به پزشک و بيمار باعث کاهش عوارض سمی و جانبی داروها گردند

  در نقش مديريتی می‌توانند

  1) در سازمانها و مؤسسات داروئی به عنوان مدير فعاليت نمايند

  2) در کليه امور مربوط به دارو اعم از ارتباط با کارخانه‌های داروسازی يا ديگر مراکز توليد دارو، و شبکه‌های بهداشتی در سطح اجرائی و نظارتی ارائه خدمات نمايند.

  3) در کارخانه‌های داروسازی بر ساخت و کنترل داروها به عنوان مسئول فنی نظارت نمايند.

  در نقش پژوهشی می‌توانند

  1) باتوجه به اهداف رشته، با مطالعه پيرامونی در خصوص الگوی مصرف دارو و نوع بيماری‌های منطقه فعاليت، به افزايش سطح آگاهی پزشکان در آن منطقه مشخص کمک نمايد.

  2) در بخش های پژوهشی شامل مراکز تحقيقاتی و همچنين تحقيق و توسعه کارخانه‌های داروسازی ارائه خدمات نمايد.

 

  9- استراتژيهای تدوين برنامه:

 

  اين برنامه مبتنی است بر استراتژی تلفيقی (دانشجو يا استاد محوری برحسب نوع درس و شرايط)، استفاده از فنون جديد يادگيری و ياد دهی و پژوهش، آموزش در محيط کار واقعی، تحليل وظايف حرفه‌ای آينده شناخت علوم و ابزارها و تکنيکهای تخصصی جديد.

  همچنين در اين برنامه برحسب شرايط از فنونی نظير کار و تمرين عملی در محيط آزمايشگاه و فيلد، کار در گروههای کوچک، طرح و حل مسئله، شيوه‌های آموزشی Modular و خودآموزی، استفاده از کامپيوتر، سخنرانی، ارائه سمينار و فعاليت‌های آموزشی نظری توسط فراگيرنده demonstration و evidence based approach که بيشتر در بخش آموزشهای بالينی و کارورزی‌ها بکار می‌رود استفاده خواهد شد.

 

  10- شرايط و نحوه پذيرش دانشجو:

 

  پذيرش دانشجو از طريق آزمون سراسری و به صورت متمرکز خواهد بود.

 

  11- رشته های مشابه در داخل کشور:

 

  رشته‌ای مشابه تأسيس نشده است.

 

  12- رشته های مشابه در خارج از کشور:

 

  اين رشته در مقاطع مختلف اعم از ليسانس، فوق ليسانس و دکتری در خارج از کشور وجود دارد.

 

  13- شرايط موردنياز برای راه اندازی رشته:

 

  طبق ضوابط شورای نظارت، ارزشيابی و گسترش دانشگاه های علوم پزشکی کشور می‌باشد.

 

  14- موارد ديگر (بورسيه) ندارد

 

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
این سایت به منظور پاسخ دادن به سوالات شما درمورد رشته داروسازی ، دادن اطلاعاتی درباره داروهای شیمیایی و داروهای گیاهی ، مطالبی درمورد سلامت ، پزشکی و اخبار داروسازی و جزوات و امور دانشگاهی توسط علی اکبر ابراهیم پور تهیه شد . داروسازم همان كيمياگر قديم زبانم شيمي و شيمي تمام زندگيم برقراری ارتباط : آیدی تلگرام Aliakbar_eb
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  از کدامیک بیشتر خوشتان می آید ؟  پیوندهای روزانه
  حمایت میکنیم از
  آمار سایت
 • کل مطالب : 109
 • کل نظرات : 12
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 107
 • آی پی امروز : 12
 • آی پی دیروز : 20
 • بازدید امروز : 142
 • باردید دیروز : 45
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 283
 • بازدید ماه : 920
 • بازدید سال : 920
 • بازدید کلی : 1,018,017
 • کدهای اختصاصی
  کسب درآمد از پاپ آپ